Tuesday, December 22, 2009

Agro linkovi #2

Druga tura obuhvata:

1. Da klimatske promene mogu da imaju brojne efekte to svaki profesionalni novinar zna. Od povećanja broja silovanih žena i ponovne pojave bubonske kuge do prestanka organizovanja olimpijskih igara i ubrzavanja Zemljine rotacije. Lista sa 690 mogućih posledica globalnog zagrevanja sve sa linkovima ka originalnim novinskim člancima - A complete list of things caused by global warming.

2. Envajromentalista Martin Koen protiv alarmizma i sejanja straha - Beyond debate?

3. Poslednji dani samita u Kopenhagenu su ispraćeni ogromnim snežnim padavinama u Evropi i Severnoj Americi. Takva pojava se dešavala i ranije i poznata je kao Gorov efekat – The Gore Effect.

4. Doprinos Cigana napretku i kapitalizmu u Bugarskoj.

5. Poštovani, online test Vaše inteligencije je pokazao da ste kompletan idiot - Žalbe na Internet IQ testove.

6. Body count među meni poznatim ličnostima je prošle nedelje bio jako visok. Napustio nas je i SF/Horor scenarista Den O’Banon čiji Dark Star spada u mojih Top 5 filmova - Remembering the late, great Dan O'Bannon.

7. Politička teorija Srednje Zemlje - Law and Institutions in the Shire.

8. Doprinos superheroja istoriji kakvu danas poznajemo – Super Hero.

9. Najgej igre po izboru gej magazina Out - The Gayest Video Games.

10. A kad smo već tu, evo i lepog izbora desktop pozadina sa motivima iz (uglavnom konzolnih) igara - Videogame Remakes.

Monday, December 21, 2009

Neželjene posledice

U crtanim filmovima smo često imali prilike da vidimo scenu u kojoj naš junak pokušava da spasi brod koji tone tako što bi ručno pokušavao da začepi rupe kroz koje je voda prolazila. I uvek je problem bio u tome što je on imao samo N ekstremiteta kojima je mogao da radi, a rupa je uvek bilo N+1.

Sličnu situaciju imamo u društvenim odnosima kada planiramo naše aktivnosti u odnosu na druge ljude. Problem sa drugim ljudima je što oni sami imaju svoje planove, motive i namere koji mogu da budu nekompatibilni sa našim ili, što je još značajnije, koji su nama potpuno nepoznati. U tom kontekstu jako složenih odnosa ne samo pojedinaca međusobno, već i pojedinaca sa nekim prirodnim datostima i grupnim entitetima, izgleda nemoguće ostvariti svoje namere bez posledica koje ne samo da su bile nenameravane, već za koje uopšte nismo bili svesni da su moguće.

Problem postaje još veći kada se popnemo na nivo opšteg društvenog organizovanja. Što plan obuhvata veći front delovanja to je nivo nenameravanih posledica nepregledniji. To ne znači da plan neće rešiti konkretan problem koji je ciljan. Problem može biti itekako rešen, ali je moguće da posledice toga budu novi problemi koji su još veći od prethodnog i koji će zahtevati još rešavanja koje će proizvoditi nove nenameravane posledice itd.

Iako se neke posledice mogu smatrati benignim ili pozitivnim nusproduktima akcije (to najčešće zavisi od samog ideološkog stanovišta onoga ko akciju preduzima), u društvenim naukama se najčešće govori o neželjenim posledicama. Primera je puno. Plafoniranje cena u ekonomiji dovodi do nestašica ili loših usluga, zabrana legalnog prometa određenih dobara stvara velike premije na rizik i korupciju, sve jače eksplicitno regulisanje korupcije je pomera ka sve višim nivoima (“ko kontroliše kontrolore” paradoks) itd.

Kako je sve to proizvod složenosti društvenih odnosa, tako je i broj varijabli kojima se objašnjava pojavljivanje neželjenih posledica ogroman. Od pukog sukoba različitih interesa sa jedne strane, do teorija zavere, efekta leptira i Marfijevih zakona sa druge. Pri ispitivanju neželjenih posledica institucionalno sprovedenih odluka valjalo bi se zadržati na dva faktora.

Prvi je faktor znanja, odnosno, u ovom slučaju – neznanja. Tu se ne radi o neznanju u konvencionalnom smislu da nešto ne znamo, ali možemo da naučimo, već u smislu da znanje o nečemu jednostavno još uvek ne postoji. Iako je teorijski moguće da se sva pojedinačna znanja ovoga sveta uskladište u neki superkompjuter koji bi kasnije izrađivao modele mogućih uzročno-posledičnih veza, obim sfere nepoznatog uvek ostaje veći od sfere poznatog. Tako je moguće učiti na greškama, ali je nemoguće izbeći potpuno nove, do tad nepoznate greške. Sa ovim znanjem ljudi ne bi u Australiju doveli zečeve, ali kada bi to znanje nekako bilo izbrisano verovatno je da bi se greška ponovila. U tom smislu je ovo pitanje jako važno za institucionalno dizajniranje u sferi politike. Radikalni konstruktivizam prenebregava jednostavnu činjenicu da društvene institucije i veze najčešće nastaju spontano i da njihovo dobronamerno popravljanje može izazvati neželjene posledice. Isprobavanje novih društvenih aranžmana se sa makronivoa može posmatrati kao prihvatljivo u smislu koncepta pokušaja i pogreške. Ukoliko se pokušaj pokaže neuspešnim, vratićemo se starom sistemu. Problem je opravdati jedan takav radikalni preokret na mikronivou. Konstruktivistički pokušaj košta pojedince njihovog vremena ili čak života. Pokušaj može trajati i više generacija i postavlja se pitanje da li bi i pozitivan konačni ishod opravdao pojedinačne prisilne žrtve.

Drugi faktor koji najčešće proizvodi neželjene posledice proizilazi iz logike političkog delovanja i zasniva se na političkim interesima. Kako je horizont dešavanja u političkom delanju ograničen sa dva faktora, a to su borba za dobijanje ili očuvanje demokratskog mandata i pokušaj ispunjavanja zahteva koji dolaze iz sektora civilnog društva, tako su politički interesi sve manje omeđeni sferom ideologije (liberalizam, socijalizam, konzervativizam itd.), a sve više kratkoročnim planovima političke elite usklađenim sa hirovitim i međusobno suprotstavljenim željama koje dolaze iz sfere društva. Jednostavnije rečeno, u politici je oportunije raditi nešto nego ne raditi ništa. Uputnije je uvek nešto reformisati, regulisati, popravljati jer se time jednim udarcem ubijaju dve muve. Legitimiše se svoja pozicija kao nekog ko radi za dobrobit društva, i drugo, stvara se utisak da je formalna državna struktura svemoguća i da samo treba sačekati da državni aparat procesuira zahtev (preduzetnika, sindikata, udruženja građana, religijske zajednice...) kako bi rešio postojeći problem. Ili kako bi Ronald Regan u svojo slavnoj doskočici rekao: “Ako vidiš da nešto mrda – oporezuj, ako još mrda – reguliši, ako prestane da mrda – subvencioniši.” Takva logika je samoreprodukujuća baš iz razloga otvaranja sve novijih i sve specifičnijih problema i zahteva koji zahtevaju novu turu političke ekspertize i pravnog kanonizovanja.

Na kraju, evo i vesti zbog koje sam i hteo sve ovo da napišem. Grin Bej, Viskonsin. Zainteresovana strana: ekološki prosvećena javnost. Problem: semafori troše previše energije. Rešenje: postavljanje LED semafora. Nenameravana posledica: semafori ne proizvode toplotu kako bi istopili sneg koji je pao na njih, te je njihova vidljivost manja.

Tuesday, December 15, 2009

Agro linkovi

Treći post, a još nije prošlo pola meseca? Tja, pošto sam završio sa dvomesečnim proučavanjem RTS-ovog televizijskog programa i pošto sam konačno prešao (posle deset godina instaliranja, aninstaliranja i bekapovanja sejvova) Might and Magic VI – imam vremena da visim na netu i čitam šta su drugi u međuvremenu pisali. Zato ću i ja otpočeti sa praksom koju dosta blogera praktikuje, a to je linkovanje zanimljivih članaka na koje naletim tokom nedelje.

Za početak 10 komada. Uglavnom se tiču Kopenhagena, zelenih i slično, ali ima i zabavnih stvari.

1. Klimatski poslenici koji još nisu izmislili hibridne avione, ali mogu da uživaju u prostitutkama koje rade pro bono - Copenhagen climate summit: 1,200 limos, 140 private planes and caviar wedges.

2. Sociolog Frank Furedi je jedan od osnivača britanske Revolucionarne Komunističke Partije. Danas je levi libertarijanac. Na Spajkdu ima odličan tekst o intelektualnom stanju na levici u doba recesije - Anything ‘sustainable’ is not worth having.

3. Češki fizičar Luboš Motl o uticaju velikih farmi vetrogeneratora na prenosnu mrežu - Wind turbines in Germany: possible blackouts.

4. Biti progresivan ne znači da niste rasista. To dokazuju urednici Gardijana sa novim idejama za “spasavanje” sveta - Rich nations to offset emissions with birth control.

5. Envajromentalista Klajv Hamilton objašnjava deci Australije zašto su im roditelji zli jer neće da daju otkaz na naftnoj platformi. Definitivno jedan od bizarnijih likova - A letter to your father.

6. A kad smo već kod dece i klimatskih promena, jedan američki NGO je utvrdio čega se mladi najviše plaše - Kids Fear Global Warming More Than Terrorism, Car Crashes, and Cancer, According to National Earth Day Survey.

7. Robert Nozik je bio jedan od retkih političkih filozofa koji je argumente anarhista shvatao ozbiljno i pokušavao da ih pobije. Kako je na konto toga dobio jedan cameo u Sopranosima - Tony Soprano and Robert Nozick.

8. Dejvid Fridman - fizičar, anarho-kapitalista, fentezi pisac i sin Miltona Fridmana - piše o ekonomskim zakonitostima u WoW-u - Arbitrage, Comparative Advantage, and World of Warcraft.

9. Univerzalno osiguranje za vaše travnjake - Republicans Back Universal Lawn-Care Bill.

10. Naslov sam govori - 12 World's weirdest stadiums.

Monday, December 14, 2009

Podgrevanje Hopenhagena

Postoje nesumnjivi znaci da su se klimatski obrasci planete Zemlje počeli menjati i da ove promene mogu dovesti do drastičnog opadanja proizvodnje hrane, sa ozbiljnim političkim posledicama po svaku državu na Zemlji. Početak smanjivanja količine proizvedene hrane se očekuje vrlo uskoro, možda već za deset godina. Regioni koji će najviše biti oštećeni su velike žitnice Kanade i Rusije na severnoj polulopti, kao i određeni broj samoodrživih tropskih predela – delovi Indije, Pakistana, Bangladeša, Indokine i Indonezije – gde period vegetacije jako zavisi od monsunskih kiša.

Dokazi za ovakva predviđanja postaju sve brojniji tako da meteorolozi teško održavaju korak sa novim podacima. U Engleskoj, zasadi poljoprivrednih kultura imaju dve nedelje kraću vegetaciju od onih iz 1984, a prosečni ukupni gubici u prinosu su procenjeni na oko 100 hiljada tona godišnje. U istom periodu je prosečna temperatura oko ekvatora pala za delić stepena, što za neke regione može značiti velike poplave i pustošenja. Prošlog aprila je u najrazornijoj seriji tornada ikad zabeleženoj poginulo 300 ljudi u 13 američkih država i načinjena je šteta od pola milijarde dolara.

Za naučnike ovi na prvi pogled odvojeni incidenti predstavljaju rane signale da se svetska klima drastično menja. Izgleda da je, posle jednog veka umerenih vremenskih uslova, planeta počela da se zagreva. Meteorolozi se međusobno ne slažu oko uzroka i dometa ovih temperaturnih trendova niti oko njihovog uticaja na lokalne vremenske prilike. Ali skoro su jednoglasni u proceni da će to uticati na pad poljoprivredne proizvodnje u narednom periodu. Ako bi ove klimatske promene bile dubinskog karaktera kao što se pribojavaju neki pesimisti, onda bi obim nastupajuće gladi bio katastrofalan. “Velike promene klime će nas naterati na prepravke ekonomskog i socijalnog sistema na globalnom nivou,” upozorava novi izveštaj Nacionalne akademije nauka, “jer današnji načini proizvodnje hrane i rezultujući broj stanovnika implicitno zavise od sadašnje klime.”

Prošlogodišnje istraživanje doktora Mareja Mičela iz Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) otkriva porast površinske temperature od pola stepena na severnoj hemisferi u periodu od 1979. do 2002. godine. Po Džordžu Kukli sa Kolumbija univerziteta, satelitske fotografije pokazuju iznenadno veliko smanjenje snežnog pokrivača na severnoj hemisferi u zimskom periodu 2005/2006. godine. A studija objavljena prošlog meseca od strane naučnika iz NOAA pokazuje da se količina sunčevih zraka koji su stizali do površine tla u kontinentalnom delu Sjedinjenih Država povećala za 1.3% između 1998. i 2006. godine.

Relativno male promene temperature i količine sunčevog zračenja mogu laike dovesti do pogrešnog zaključka. Rajd Brajson sa Univerziteta u Viskonsinu kaže da je prosečna temperatura na Zemlji u doba njenih najtoplijih perioda bila samo sedam stepeni viša od one tokom velikih ledenih doba i da je njen trenutni rast planetu doveo za jednu šestinu bliže svom najtoplijem proseku u istoriji. Drugi smatraju zagrevanje povratkom “srednjovekovnog toplog perioda” kada su vremenski uslovi doveli do velikih suša u najvećem delu Evrope i Severne Amerike između 800. i 1300. godine – doba kada su velike suše pogađale kontinentalne delove, a severni Atlantik ostajao prohodan tokom čitave godine.

Šta je tačno uzrok nastupanju ovih toplih perioda ostaje misterija. “Naše znanje o funkcionisanju mehanizama klimatskih promena je parcijalno, kao i naši podaci,” priznaje se u izveštaju Nacionalne akademije nauka. “Ne samo da nemamo odgovore na neka osnovna pitanja, već je često slučaj da ne znamo dovoljno kako bismo prava pitanja postavili.”

Meteorolozi misle da se mogu predvideti kratkoročni rezultati povratka na neke ranije klimatske obrasce. Počinju da opažaju blagi porast prosečne temperature koja proizvodi slabljenje vazdušnog pritiska u nižim slojevima atmosfere. To prekida uobičajni tok zapadnih vetrova u umerenim krajevima. Statičnost vazdušne mase do koje dolazi na ovaj način uzrokuje pojavljivanje ekstremnih vremenskih uslova na lokalnim nivoima, kao što su suše, poplave, duži sušni periodi, kraće zime, kašnjenje monsuna i, čak, lokalne padove temperature – sve sa direktnim posledicama na proces proizvodnje hrane.

“Sistem proizvodnje hrane u svetu,” upozorava doktor Džejms D. MekKvig iz Centra za praćenje klime i životne sredine, “mnogo je osetljiviji na vremensku promenljivu nego pre samo pet godina.” Osim toga, rast svetske populacije i stvaranje čvršćih nacionalnih granica onemogućava gladnima da se isele sa svojih uništenih staništa kao što su mogli tokom velikih gladi u prošlosti.

Klimatolozi su pesimistični po pitanju da li će politički lideri preuzeti neke pozitivne akcije kako bi kompenzovali klimatske promene ili čak poništili njihov efekat. Zaključuju da neka od spektakularnijih rešenja koja su nuđena, poput zaštite arktičkog leda veštačkim pokrivanjem refleksivnim materijalima ili menjanja tokova određenih reka, mogu stvoriti probleme koji su veći od onih koje bi rešili. Ali naučnici ne vide čak ni znake da su politički lideri spremni i za najjednostavnije mere, poput sakupljanja hrane ili uključivanja klimatskih varijabli u ekonomske projekcije rasta proizvodnje hrane u budućnosti. Što više planeri budu odugovlačili, pokazaće se težim izboriti se sa klimatskim promenama kada njihovi efekti postanu surova realnost.

******

Originalna verzija ovog članka je objavljena u uglednom američkom nedeljniku Newsweek 28. aprila 1975. godine. Naslov teksta je Svet koji se hladi (The Cooling World). Originalnu verziju možete preuzeti odavde ili videti ovde. U prevodu tog teksta iznad sam izvršio promene kako bih ga prilagodio sadašnjem vremenu. Svaki termin koji se odnosi na zahlađenje sam promenio u zagrevanje, smanjenje u povećanje i sl. Efekti su takođe promenjeni u respektivnom smeru (malo ledeno doba u topli srednjovekovni period, vlažni periodi u sušne i sl.), a sve godine su pomerene 34 godine u budućnost (razlika između originalnog teksta i ovog mog).

Za one kojima još nije jasno, sedamdesetih su određeni krugovi naučnika i (pre svega) novinara upozoravali na globalno zahlađenje naše planete. Takvi su bili empirijski podaci. Kako su se početkom osamdesetih podaci preokrenuli, dobijamo čitav jedan front koji govori o globalnom otopljavanju.

Šta vidimo iz gornjeg teksta? Vidimo da maltuzijanske projekcije nikada ne napuštaju ljude ma koliko bile pobijane činjenicama. Vidimo da politički lideri uvek imaju pune ruke posla u spasavanju sveta. Vidimo da su i tada postojali ljudi sa maštovitim idejama kako sprečiti katastrofu. Vidimo očajnički poziv da nešto konačno počne da se radi.

Šta je novo? Novo je da imamo “konsenzus” oko uzroka otopljavanja. Klimatske promene su naprasno postale antropogene. Tadašnji mediji su barem bili pošteni da prenesu stav naučnika koji su govorili o složenosti predmeta istraživanja. Današnji mediji, progresivni intelektualci, opinionmejkeri i profesionalni političari se utrkuju u iznošenju što crnjih scenarija. Neko jer mu od toga zavisi posao, neko jer je ubeđen da čini ispravnu stvar, neko iz inercije i pomodarstva, neko iz neznanja, a neko jer mu je to politički interes. I ponovo se svi slažu da nešto mora da se uradi, nešto više od pukog prilagođavanja na prirodne uslove uz koje je čovek opstajao (i u inat im napredovao!) milenijumima. Prilagođavanje nije dovoljno ovoga puta, potreban nam je centralni plan valjda. Klimi je posao da se menja (a naučnici će se i dalje gložiti oko uzroka), pa bilo u kom smeru. A ljudima je posao da se prilagođavaju ali ne po cenu ekonomskog i (pre svega!) političkog povratka u srednji vek jednoumlja i inkvizicije.

Koga zanima još neki tekst iz veselih sedamdesetih a koji se bavi globalnim zahlađenjem, evo jednog iz nedeljnika Time. Jako informativan duži tekst o istoriji novinarskog izveštavanja o klimatskim promenama imate ovde, a portal koji prati obe strane, kao i trenutne rezultate naučnih merenja ovde.

Friday, December 11, 2009

Umreti kao Gramši ili Bajron?

Sin je juče na svom blogu objavio saopštenje Anarhosindikalističke inicijative povodom podizanja optužnice za međunarodni terorizam protiv njenih uhapšenih članova koji su svojevremeno bacili nekakve koktele na grčku ambasadu iz nekakvog protesta. Interesantan je to slučaj. Čak su i neke poznate ličnosti podigle glas u korist uhapšenih.

Svejedno, nekoliko stvari je tu svakako bitno. Prvo, obradovalo me implicitno pozivanje na pravo u ovom saopštenju. Anarhisti se pozivaju na pravne norme! Sistema! Koji ruše! Hapšenje je izvršeno “upadanjem u stanove bez naloga” kažu sastavljači saopštenja. Jebiga drugovi. Renegat Kaucki uzvraća Lenjinu njegovim sopstvenim metodama. A uostalom, taj nalog je jedna tekovina liberalno-demokratske tradicije konstitucionalizma, sistema koji pokušava da maksimalno zaštiti pojedince od samovolje onih koji su na vlasti, bili oni levi ili desni. Ustavna tradicija najvećih kapitalističkih država i tako to...

Napravimo sad jedan misaoni eksperiment. Recimo da na Zemlji vlada vizija levog anarhizma iz najlepših utopijskih snova ASI-jevaca (iako je levi anarhizam logički prilično neodrživ, a kamoli realno). Jedino postoji šačica gerilaca koji se bore za uvođenje pravne države sa kapitalističkim ekonomskim uređenjem (u šta, doduše, svaki anarhizam po zakonima nevidljive ruke mora sam da se pretoči). Kako će anarhisti reagovati? Hoće li ove puštati da se razvijaju, da pridobijaju mlade ljude koji žude za šljaštećim dobrima komercijalne proizvodnje iako su im sva suštinska dobra zadovoljena (imaju da jedu i piju)? Ili će pokušati da to spreče zaplenom i lišavanjem slobode? Ukoliko izaberu prvo – nestaju. Ukoliko izaberu drugo – uspostavljaju vlast. Iako je teorijski ta vlast i vremenski i prostorno ograničena, praktično je za očuvanje jednog tako zamišljenog poretka potrebno da vlast bude po dometu neograničena. Kako sprečiti pojedinca u anarhiji da štampa ili kuje svoj novac? Da svoju decu uči kreacionizmu ili rasizmu? Da pozajmljuje dobra uz kamatu? Da zagađuje okolinu? Da brutalno ubija životinje? Da se krvno osveti do sedmog kolena za neko slučajno ubistvo? Da naplaćuje reket pod pretnjom likvidacije? Nikako, osim uspostavljanjem malih “privremenih” pravnih poredaka koji će se svi zajedno sa protokom vremena pretvoriti u totalan.

Upravo je zato i još interesantnija ta inverzija u ovom slučaju. Državni službenici upadaju na privatan posed drugih ljudi i time usvajaju anarhističke metode, a anarhisti se pozivaju na pravnu nepokrivenost jednog takvog upada i time pokazuju lojalnost deklarisanom pravnom sistemu i njegovu legitimnost.

Naravno, ASI-jevci će se braniti da nisu anarhisti (što nije ni milimetar daleko od istine), već levičari koji se bore za nekakve apstraktne kolektivitete u smislu radničke klase i slično. U saopštenju se kaže da je to ogranak sindikalne konfederacije (ono anarho je da utera strah u kosti valjda?), ali nije baš jasno koga predstavlja taj sindikat. Dobro, na verbalnom nivou oni podržavaju radničku klasu kao takvu, ali i ja svakodnevno podržavam sreću i blagostanje čovečanstva kao takvog pa ne bacam molotovljeve koktele na one za koje smatram da rade suprotno mojim shvatanjima. Vraćamo se tu na staru priču o primamljivosti levih pogleda na svet kod većine “intelektualnih” i “alternativnih” omladinaca (mada i ovi “neintelektualni” imaju vrlo slične poglede na političko ili ekonomsko uređenje). Jer levica proizvodi smisao i daje osećaj da ste na pravoj (i pravednoj) strani u večitom sukobu ideja. To je najlepši način da na verbalnom nivou budete za bolji svet ignorišući krajnje konsekvence do kojih dovode vaši stavovi.

Na kraju bih iskreno poželeo svim uhapšenima da što brže izađu iz zatvora, jer optužnica za terorizam je, rekao bih, prilično budalast izbor od strane tužilaca. A onda savetujem anarhosindikaliste da državu tuže i traže odštetu. Jer dok postoji država, biće i anarhista koji od države žive.

Srdačno,
Spider Jerusalem
Vođa kapitalističke revolucionarne ćelije “Agro Gerila”

PS
Izjava Borisa Tadića koja izjednačava levi i desni ekstremizam je nešto najpametnije što je rekao u čitavoj karijeri. To naravno ne znači da ih po difoltu treba zabraniti, dapače, ali da misle u istim kodovima je jasno jedan kroz jedan.

Friday, November 20, 2009

Drumska mafija ili Prilog teoriji državnog razloga

Efikasnom reakcijom beogradske komunalne inspekcije i gradske Direkcije za puteve, u Ripnju je zaustavljen kriminalni poduhvat asfaltiranja lokalnih puteva od strane organizovane kriminalne grupe koja je imala na umu da nekoliko saobraćajnica u tom naselju presvuče asfaltom. Kako je zabranjeno da privatna lica svojim sredstvima prepravljaju i popravljaju nešto što je javno dobro, vođe ove kriminalne grupe definitivno čeka pravedna kazna. Da ponovimo. Razdrndane, neasfaltirane i blatnjave lokalne ulice koje nisu bile u vremenskom horizontu NEP-a i NIP-a su jednostavno asfaltirane od strane privatnih lica (firmi) o njihovom trošku.


U potpunosti podržavamo akciju nadležnih organa i očekujemo brzo procesuiranje optuženih u skladu sa principima pravne države i najvišim evropskim i civilizacijskim standardima u zaštiti prava svojine. Kako su put i putno zemljište u javnom vlasništvu, to se ovi akti privatnih lica imaju smatrati uzurpacijom javne svojine i njenom svojevrsnom privatizacijom. Činjenica da ovakva zloupotreba stvara više koristi nego štete po sve zainteresovane strane je možda olakšavajuća okolnost, ali kako zakon ne bi trebalo da se rukovodi utilitarnim principima, ostaje da je prekršaj napravljen. To je posvedočila i direktorka Direkcije za puteve Ivana Vuletić u svojevrsnoj demonstraciji preinačenog, negativnog utilitarizma:
Šta bi se desilo kada bi svako ispred svog dvorišta asfaltirao koliko hoće, pa to bi stvorilo haos.
Možemo samo dodati da ne samo da bi nastao haos, već bi sigurno došlo i do pojave anarhije. O tome svedoči tzv. predržavno stanje drumskog saobraćaja koje je u udžbenicima istorije poznato kao “period oranja drumova”. Početak uređivanja ove sfere na našim prostorima je omogućeno drugim hatišerifom Sulejmana Veličanstvenog kojim se reguliše imovinsko-pravni položaj puteva i putnog zemljišta u Beogradskom pašaluku i za njihovog titulara postavlja novoosnovana Direkcija za puteve. Od tog vremena je oranje drumova omogućeno samo onima koji pribave odgovarajuću dozvolu od nadležnih organa. Privatna lica imaju prava da obavljaju saobraćaj preko za to predviđene putne površine, ali nemaju pravo da tu površinu oštećuju ili je popravljaju.

Slična rešenja će stupiti na snagu i u drugim oblastima koje se tiču javnih dobara. Ružica Hrastanović, direktor novoformirane Direkcije za dvorišta i okućnice, naglašava da slična haotična situacija postoji i na polju uređivanja dvorišta i terasa u gradskim i prigradskim naseljima. “Evropska konvencija o vizuelnoj estetici nalaže standardizaciju izgleda okućnica, terasa i uopšte spoljašnosti objekata u urbanim sredinama. Zato moramo da donesemo pravilnike i strategiju uređivanja okućnica i fasada u Beogradu.” Na pitanje da li se takvo nametanje kosi sa svetošću privatne svojine, Hrastanovićeva odgovara da je lepota pogleda javno dobro i da privatnost i sloboda građana u suštini nisu ugroženi ukoliko njihovi objekti i okućnice ispunjavaju minimum postavljenih standarda. “To ujedno omogućava otvaranje novih radnih mesta među građevinarima i inženjerima pejsažne arhitekture”, poentira direktorka. Najviše negodovanja u javnosti je došlo zbog najavljenih ogromnih kazni zbog sušenja veša na terasama u urbanim sredinama. Iako je to i do sada bilo zabranjeno, nadležne inspekcije najavljuju da će insistirati na poštovanju pravila. U prigradskim naseljima će sušenje veša biti dozvoljeno, ali sa pojedinim ograničenjima. Parnim danima se može prostirati muški, neparnim ženski veš, a u blizini škola i igrališta je strogo zabranjeno prostiranje erotskog donjeg veša.

Pitanje javnih dobara i javnih površina je u žiži interesovanja javnosti poslednjih nedelja kako je pred Skupštinom grada organizovan protest komunalaca zaposlenih u gradskoj čistoći zbog najavljenih otpuštanja. Čistači optužuju državu i nevladin sektor da su podizanjem svesti građana o očuvanju čistoće grada doveli mnoge od njih do granice ostanka bez posla. "Ljudi nemaju pravo da u parku sakupljaju izmet kučića. Park je javna površina i oni i njihovi psi je mogu samo koristiti, ali ne i ulepšavati ili popravljati. To je naš posao!“, sa gorčinom zaključuje predsednik štrajkačkog odbora Ričard Jovanović. On najavljuje da će protesti eskalirati ukoliko gradske vlasti ne ispune njihove zahteve da se građanima zabrani sakupljanje psećeg izmeta iz parkova i čišćenje snega sa trotoara, i na pravičan način reguliše pitanje sortiranja otpada kako ne bi došlo do drastičnog otpuštanja zaposlenih u tom komunalnom preduzeću.

Friday, October 30, 2009

Kako vaše higijenske navike prizivaju apokalipsu i pet načina da to promenite

Washington Post je pre neku nedelju objavio članak o toalet papiru (ne znam da li je neki proizvođač toalet papira objavio esej o Washington Postu na nekoj svojoj rolni), o štetnosti navike ljudi da svoje pozadine brišu visokokvalitetnim "virgin" papirom od sveže isečenih stabala i o uticaju svega toga na klimatske promene. Problem je, naime, u tome što se kvalitetan papir za brisanje dupeta proizvodi od vlakana najstarijih stabala koja imaju najveću moć apsorbovanja ugljen-dioksida, ali i ljudskog izmeta. Kako je godišnji udeo drvne industrije koja proizvodi građu za toaletni papir otprilike pet procenata u odnosu na celokupni drvoprerađivački sektor (za štampanje novina ide 3%), tako se tu već neko vreme našao prostor za angažovano delovanje u svrhu spasavanja planete od njenih dekadentnih naseljenika.

Složićemo se da je brisanje dupeta još jedna neautentična i nesuštinska ljudska potreba nametnuta viševekovnim autoritarnim delanjem civilizacije, kulture, države, crkve i porodice na mlade i mekane umove naše dece i omladine, kao i brana da čovekov um probije granice nužnosti i nađe se u carstvu slobode. Još od malih nogu se klincima nameću vrednosni okviri čiji moralni iskazi poput "to kakano" govore o suštinskom otuđenju našeg Ja od samog sebe, tj. od svoje unutrašnje sadržine koja možda ne miriše lepo, ali jeste naša. Umesto toga multinacionalne korporacije i masovni mediji manipulišu zbunjenim masama namećući im vrednosti glatkog toaletnog papira namočenog ekstraktom kamilice i aloje, namičući basnoslovne profite i uništavajući ovu jedinu planetu koju imamo. U tom smislu predlažemo pet alternativnih, održivih načina brisanja dupeta. Neki od njih su već korišćeni pre izuma toalet papira, a neki su potpuno novi.

1. Manuelno




Prvo mesto na listi svakako zaslužuje najzeleniji (ako ste jeli zelje, onda i bukvalno!) i najautentičniji metod održavanja vaše zadnjice čistom i, da se tako izrazimo, srećnom. Prednost ovog metoda je besprekorna preciznost zahvaljujući odličnim receptorima za dodir koji se nalaze u vrhovima prstiju. Mnogi smatraju da je mana to što je dodir neposredan, takoreći ličan, bez prenosnog medijuma, čime se povećava neugodnost. Međutim, smatramo da je ta neugodnost nešto što se lako rešava pravilnom socijalizacijom mladeži i uz par litara tekuće vode.

Narodi Bliskog i Srednjeg Istoka upražnjavaju ovu metodu koristeći samo levu ruku. Smatramo da jedna takva restrikcija niti je neophodna, niti je politički korektna. Ekološki pokret je slobodarski i njegovi predstavnici smatraju da pojedinci imaju pravo da sami odlučuju kojom rukom žele da obrišu zadnjicu, bez ikakvog nametanja od strane nekog višeg autoriteta.

2. Mahovina


Mnoge kulture ovaj ritual ipak nisu upražnjavale praznih šaka. Jedan od mogućih supstituta za toalet papir je mahovina. Moguće ju je koristiti na uobičajen način, sušenu, ali za to postoje savršeniji metodi (vidi sledeća tri predloga). Međutim, ako se nalazite na nekom izletu u prirodi ili ste se nekim slučajem zadesili u šumi, mahovina postaje vaš najbolji prijatelj. Umesto da se bakćete tradicionalnim načinom brisanja, jednostavno pronađite najbliže stanište mahovine na nekom drvetu ili velikom kamenu i, posle obavljenje nužde, protrljajte svoju raširenu zadnjicu o njega. Apsorpciona moć ovih biljaka je proporcionalna njihovoj suvoći, ali i vlažna mahovina nije za bacanje jer doprinosi da se posle obavljenog posla osećate svežije i prijatnije.

3. Klipovi kukuruza


Ovaj metod je naširoko korišćen i u ovim krajevima dok urbanizacija i starost nisu odneli njegove pobornike u istoriju. Vreme je da se ta tradicija, jelte, vaskrsne.

Ako vam nije baš jasno kako objekat sa slike može da se koristi u svrhu održavanja higijene vaše zadnjice i ako po glavi motate scene iz vaše japanske porno kolekcije razmišljajući da li ste u nekom filmu već videli sličan gedžet, mi smo tu da vam pomognemo. Naime, klip kukuruza se koristi na potpuno drugačiji način od onoga koji vam je prvi pao na pamet. Očišćen od zrnevlja i dobro prosušen, a zatim oštrim potezom provučen kroz guzni procep, klip kukuruza se pokazao kao izvanredan supstitut za toalet papir. Moć apsorpcije sušenog klipa je prilična, a njegova hrapavost mu daje veću apsolutnu površinu prislona, a time i veću efikasnost. Naučne studije govore da je u pojedinim slučajevima 60 klipova kukuruza dovoljno da efikasno zameni 12 rolni visokokvalitetnog papira.

4. Mladi zečevi


Ovaj metod je potpuno nov, još uvek se nigde ne primenjuje, ali je posebno osmišljen za naseljenike velikih urbanih naseobina. Rable je još odavno anticipirao jednu takvu stvar dajući svom Gargantui da pozadinu briše vratovima labudova, ali smatramo da su zečevi mnogo efikasnija i ekonomičnija metoda. Možda će se udruženja za zaštitu životinja malo buniti zbog odnosa prema jednoj vrsti, ali imajmo na umu dve stvari. Prvo, zečevi se jako brzo množe. Oni su jedan od najobnovljivijih prirodnih resursa. Drugo, žrtvovanje nekoliko jedinki određene vrste (ili čak cele vrste) zarad dobrobiti same Gaje i svih drugih vrsta postaje imperativ ukoliko se toliko blizu primaknemo tački sa koje nema povratka. A danas smo definitivno jako blizu te tačke.

Da pojasnimo malo ovu metodu. Naime, za njenu primenu je potrebna adekvatna arhitektura stambenih zgrada koje bi između zidova samih stanova (odnosno klozeta) imale otvore za bacanje iskorišćenih zečeva. Kavez sa odraslim parom zečeva bi bio sastavni deo svakog klozeta. Brzo množenje ovih životinja bi troškove njihove nabavke učinilo fiksnim, odnosno jedini dalji trošak je povremena nabavka hrane. Po obavljenoj nuždi bi iskorišćeno mladunče zeca bacali niz tzv. otvor za "fekalne zečeve", a oni bi se skladištili u podrumu zgrade gde bi služili i kao biogorivo namenjeno grejanju samog objekta. Izgradnju prvih ovakvih zgrada očekujemo u Švedskoj gde već koriste zečeve kao biogorivo.

5. Knjige Ayn Rand


Za ljude koji ne mogu da se odreknu neke vrste papira za brisanje dupeta preporučujemo dela američke spisateljice ruskog porekla iz nekoliko razloga.

Prvo, njene knjige su štampane u ogromnim tiražima u svim anglosaksonskim zemljama i većini zemalja Komonvelta. Neki izvori tvrde da je njen roman Atlas Shrugged druga najprodavanija knjiga u Americi posle Biblije pa se prema tome može smatrati za obilan izvor alternativnog toalet papira.

Drugo, njena dela su jako obimna. Jedna njena knjiga poput već pomenute Atlas Shrugged ili Fountainhead može opskrbljivati četvoročlanu porodicu skoro tri meseca.

Treće i najvažnije, ona je bila jedan od najvećih ideologa kapitalizma u dvadesetom veku, što opravdava upotrebu njenih dela na predložen način. Randova je poznata po tome što je slavila velike industrijalce, Atlase koji su na svojim plećima držali kapitalistički svet da ne propadne. Time je sa filozofskog stajališta ona postala arhineprijatelj naše planete i svih njenih osvešćenih stanovnika koji su shvatili da je cena industrijske revolucije i njenih proizvoda mnogo veća od one koja je već na tržištu plaćena. S druge strane, neki od njenih učenika su u svakom smislu pokušavali da se po zlu izjednače sa njom. Alan Greenspan, bivši upravnik Federalnih rezervi, je Zemlji naneo neprocenjivu ekološku štetu iskorišćavajući drvo iz brazilskih šuma kako bi od njega štampao dolare. Ne može se zamisliti veći zločin prema našoj planeti. I to ne u smislu neomarksističke kritike o prisvajanju viška vrednosti (studenti sa katedre za sociologiju sa Berkli univerziteta su izračunali da se od jednog prosečnog stabla može napraviti 200.000 novčanica od po 10 dolara i postavili pitanje zašto same drvoseče u svetu ne štampaju dolare i tako eksproprišu eksproprijatore njihovim sopstvenim sredstvima), već u smislu da se sečom drveta koje se kasnije pretvara u novac pokreće "zagađivački multiplikator" imajući u vidu da je novac gorivo za zadimljeni motor ekonomije. U tom smislu je upotreba dela Randove u higijenske svrhe opravdana jer se ne može biti tolerantan prema onima koji su sami netolerantni.

Thursday, September 17, 2009

Festival fantastike Zaječar 2009

Večeras i naredne dve večeri kolege iz Zaječara organizuju Festival fantastike koji je red podržati barem ovako verbalno, pošto nisam siguran da li ću se nakaniti da mu live prisustvujem.

Organizatori festa su Elektrobankmusik, Zaječarska inicijativa i Zadužbina "Nikola Pašić", a pod pokroviteljstvom Odbora za građansku incijativu.



Program se održava u Zadužbini Nikole Pašića i počinje u 20h svake večeri.


Četvrtak; 17.09.

Otvaranje izložbe stripa – Vladimir Vesović

Predavanje: Horor u srpskoj književnosti i filmu – Dejan Ognjanović

Predstavljanje producentske kuće Tuotantoyhtiö Energia iz Finske poznate po parodijama na Star Trek filmove

Film: Star Wreck (neki od šest nastavaka)


Petak; 18.09.

Predstavljanje strip autora – Bojan Vukić

Film: Čudovište iz Tamiša – Nebojša Nenadić

Film: Zvezda Tri – Nebojša Nenadić

Film: Živi mrtvaci – Mladen Đorđević

Film: Čekanje - Milan Konjević


Subota; 19.09.

Predstavljanje reditelja Stevana Filipovića i glumaca iz filma Šejtanov ratnik

Šok koridor Live – Nenad Bekvalac i Aleksandar Radivojević

Film iznenađenja (ovo je česta sintagma za jedan domaći film u poslednje vreme...)

Monday, September 7, 2009

Moj e-stav

Jeste, znam da je ovo verovatno četrdesetdeveti tekst na nekom blogu sa ovakvim naslovom, ali ovaj moj je ipak jedinstven. To je pre svega zato što kasni nekih nedelju dana za ostalima, sasvim u skladu sa mojom politikom da ne žurim mnogo i pišem o stvarima tek kada budem potpuno siguran da neću reći ama baš ništa novo i zanimljivo.

Elem, link za istočnosrpsku verziju e-novina možete naći ovde, a možete ga naći i desno među ostalim, jelte, linkovima. Kontam da će svakojaki ljudi "dospešivati" radu novopodignutog sajta, a vlasnik dotičnoga mi je ukazao čast i pozvao me da napišem nešto, poverovavši verovatno lažima mog menadžera. Honorar nije loš, neću sad konkretno da pričam o tome, ali, evo, onaj Negotinac je za dva teksta već zaradio da ode na letovanje u Dubai. Pošto sam ja skromniji i manje trošim - vodu vadim iz bunara, grejem se na bukovinu, ne jedem vegetarijansko i igram isključivo piratske igre - sasvim je sigurno da neću da se forsiram i pišem više od jednog teksta godišnje.

Moj ovogodišnji napis pod naslovom Uticaj izbornog sistema na centralizaciju možete naći na dotičnom sajtu. Tekst se, što se iz naslova ne može zaključiti, bavi uticajem izbornog sistema na centralizaciju.

Što se tiče Agro Gerile, na zasedanju kriznog štaba je odlučeno da ovaj blog nema dovoljan impakt faktor na srpsku blogosferu, te je većina deputata odlučila da se svrha delatnosti (uz veću frekvenciju postova) preorijentiše na teme koje su više Google friendly, a to su svakako metablogovanje (blogovanje o blogovanju blogera na blogovima), kvalitetna evropska pornografija i voktruovi za Diznijeve igre. Ova odluka definitivno nema veze sa najavljenim pretnjama jednog od levičarski nastrojenih članova Agro Gerile da će molotovljevim koktelom koji mu je pretekao od grčke ambasade da napadne zgradu Vlade Srbije, a sve zbog izmena i dopuna Zakona o informisanju. Agro Gerila se ograđuje od mogućih posledica odluka našeg bivšeg člana i prijatelja po ustavni poredak i javni moral, iako se duboko slažemo sa njegovom izjavom da 125 ljudi koji su glasali za dotične izmene i dopune (kao i njihove partijske lidere) treba svakako pobiti zajedno sa članovima njihovih porodica do sedmog kolena napred i nazad.

Wednesday, August 5, 2009

Tuđ kurac, moje gloginje

Kontam da postoje četiri osnovna principa raspodele ova dva dobra iz naslova među stanovništvom, a zavisno od politekonomskog sistema koji je pojedina država odabrala.

Prvi je kapitalizam. Svako ima svoj kurac i svoje gloginje. Od kurčevitosti zavisi koliko ćemo gloginja skupiti. Ako ubedimo nekog da nam pomogne, utoliko bolje.

Drugi je komunizam. I jedno i drugo je u zajedničkom vlasništvu. Posle entuzijastičkog početka, dalja evolucija organizama u ovom sistemu vodi ka tome da veličina kurca počinje da tendira ka nuli, a potražnja za gloginjama ka beskonačnom. Konačni rezultat – crkavanje od gladi.

Treći je nekakva socijalistička država blagostanja. Oni sa većim spolovilom su pod državnom prisilom dužni da izvrše periodično obrezivanje kako bi oni sa manjim mogli da izvrše nadogradnju i time imali veće šanse da skupe svoju porciju gloginja.

Četvrti je obrnuti vid trećeg. Tu oni sa manjim penisima vrše periodično obrezivanje (obično masovno i potpuno demokratsko, najčešće u centru Beograda, na potezu Skupština Srbije – Skupština Beograda) kako bi dali onima koji su kurčevitiji jer su oni njihovi reprezenti u velikom svetu kurčevitih.

Naši delfini (sportsko novinarstvo, eve me!) konačno dobili stanove. Nije im ih dala država, već nekakav privatni fond i lokalna samouprava, ali to ne menja nastalu situaciju opšte vriske i kuknjave od strane „civilnog društva“ na državu što ona to nije uradila. Jedino u toj računici ne mogu da se setim odakle državi pare ili stanovi.

Hoćete da date pare nekom jer mislite da je to zaslužio? Nađete njegov žiro račun, popunite uplatnicu i završite s tim.

Većinski argument za državnu raspodelu zaslužnima je u stvari negativni argument koji otprilike ide ovako. Ako zaposleni na budžetski finansiranim mestima mogu da dobijaju besplatne, subvencionisane ili slične stanove (tzv. pun pansion na račun države), zašto to ne bi mogli i neki drugi – npr. oni iza kojih stoji javno mnjenje. Takav argument se slaže sa dijagnozom da je državna podela stanova loša jer omogućava korupciju i nepotizam, ali onda umesto da kažu da sa tom praksom treba stati, oni tu praksu proširuju na one koji imaju većinsku podršku i veliku popularnost. Npr. ako par rođaka, kumova i zemljaka misli da sinovcu treba dodeliti neki vid rente jer ga vole i cene i misle da je sposoban (a na račun svih) to nije u redu. Ali ako par desetina hiljada među kojima su i rođaci, kumovi i zemljaci misli da sinovcu treba dodeliti isti vid rente jer ga vole i cene i misle da je sposoban (a na račun svih) – to je onda savršeno u redu. Nije problem što sistem omogućava zloupotrebe, već što zloupotrebe nisu jednakije i demokratskije.

Klasična podela neodgovornosti na ravne časti između države i građana. Pošto je neodgovornost neiskorenjiva, hajdemo da je raširimo po celom društvu kako bi svi bili jednako neodgovorni. Slažu se ti likovi i sa tim da je malo nelogično da oni koji žive u kartonskim naseljima kupujući dvolitarku dizela kako bi sklepanom mašinom prevezli stari papir, putem akciza i poreza finansiraju tantijeme za bele medvede društva (umetnici, naučnici, profesionalni sportisti i budžetski finasirani paraziti), ali za to nude i par opravdanja.

Prvo opravdanje je posledica sindroma „dekadencije punog stomaka“. Pošto nismo više gladni, pošto nam je toplo i imamo struje, počinjemo da zaboravljamo da te stvari ne padaju s neba. Počinjemo da ih uzimamo zdravo za gotovo, i viškovima koji se tu stvaraju želimo da nagradimo one koje lično smatramo „zaslužnima“ za nešto što mi privatno smatramo bitnim. A kako objektivno izmeriti je li zaslužniji u jednoj zajednici onaj koji pravi hleb, onaj koji zida kuće, onaj koji peva u operi ili onaj koji pliva brzo? Da li je mera za fiktivne zasluge stan u Beogradu, kuća sa bazenom u dvorištu na Senjaku, šupa u Surdulici, plac na Mokroj Gori ili plaketa od Predsednika? Ili da li je za zemlju bitniji talenat u proizvodnji paradajza ili u rešavanju integrala? I kako da evaluiramo da li smo mu dovoljno pomogli i kad je dosta i da li je talentovani ispunio očekivanja i kada će njegov talenat početi da se isplaćuje?

Mnogo češće opravdanje za ovakve mere su zasluge prema spolja. Ti ljudi nas predstavljaju u svetu. To je klasično parohijalno identifikovanje sa onima koji su uspešni i popularni, a samo zato što sa identifikovanim dele istu karakteristiku – ovoga puta nacionalnu pripadnost. Pele nije ostao upamćen kao dobar fudbaler, već kao Brazilac? To što naši sportisti ne izbijaju iz naših televizora ne znači da je tako svuda u svetu i da prosečni Amerikanac ili Evropljanin zna ko je Čavić (a ako zna, da to neće zaboraviti za tri dana).

Ma koliko bio protiv državnog pomaganja ili odmaganja bilo kom pojedincu u zajednici (jer se to nepravedno i nazasluženo preliva ili uzima od drugih bez njihovog odobrenja), ipak mogu da shvatim moralni poziv da se socijalno pomogne onima sa manjim početnim šansama (talenat, mesto rođenja, status, fizička sputanost). Ta linija bar ima nekakav etički argument smanjenja razlika. Kako onda opravdati davanje talentovanijima i uspešnijima (a što se preliva na one manje talentovane i uspešne) osim čistom šizofrenijom?

Monday, August 3, 2009

Pokušaj odbrane laži i mržnje

Pri stvaranju skice za ceo ovaj napis koji ćete (nadam se) pročitati, najviše me je mučio izbor naslova. Možda ovakav kakav je, naslov previše eksplicitno sugeriše moralni relativizam njegovog autora, ali mi to u krajnjoj instanci nije bila namera. Pitanje je koliko dokaza mogu da pružim u odbranu svoje pozicije, ali ću svakako na početku pokušati da uverim čitaoca da ovakvo postavljanje stvari, koje je sublimirano u naslovu, ne znači da sam i ja lično pobornik takvog moralnog koda ili političkih opcija koje se zasnivaju na kolokvijalnim interpretacijama Trasimah-Makijavelijeve linije u politici. Čitalac će tu morati da mi veruje na reč ili ću mu čak otkriti da je ovakvo naslovljavanje pokušaj senzacionalističkog PR-a od strane jednog poljoprivrednika i njegovog ograničenog smisla za marketing.

Dakle, možda će se ljudi koji me poznaju zapitati zašto se u ovom tekstu okomljavam na političku opciju takozvanog individualizma u Srbiji, opciju građanske strane, odnosno opciju koja propagira nekakav vid liberalizma. Odgovor je u tome što jednostavno kao pobornik filozofije radikalnog individualizma ne mogu da prenebregnem šaltanje raznoraznih „odozgo“ nametnutih i nametanih ideja kao vid individualističke i slobodarske filozofije. Na umu imam opciju koju ja volim da krstim pleonazmom „urbani građanizam“ koja je valjda ogledalo njoj suprotstavljenog „plemenskog nacionalizma“ i koja je samo drugi, tananiji vid kolektivističkog mišljenja. Taj kolektivizam se ne očitava u radikalnom etatizmu kao rešenju za sve probleme, već više u nekakvom diskursu moralne superiornosti i samosvesti o posedovanju tapije na istinu i opšte dobro. Slikovitije rečeno, pripadnik građanističke opcije neće pretući naci-skinheda kada ga ugleda na ulici, ali će verovatno prema njemu imati stav moralne superiornosti i osećaj da je istina na njegovoj strani. I to je njegova sloboda koju ću pokušati da branim ovde. Naravno, to zahteva da se i taj skinhed stavi u isti koš. I njegova je sloboda da se oseća moralno, rasno ili kakogod superiornim nad nekim drugim pojedincem. Ako branimo lični stav prvog, moraćemo da branimo i isti takav stav drugog!

Odmah sam prešao na ekstremne političke opcije kako bih čitaoce poštedeo tako široko rasprostranjenog moralizatorskog diskursa o tome kako je sve u redu dok je stav umeren, kako samo ekstremi ne valjaju, kako samo treba zabraniti ovim drugima da se pojavljuju u medijima, pišu na forumima ili kandiduju na izborima. Takav način mišljenja polazi od predstavljanja političkog miljea kao nekog vida duži ili simetričnog geometrijskog tela kod koga što se više odmiče od centra – utoliko ekstremnije i po javni diskurs i politički sistem štetnije. Zaboravlja se da je takvo merenje uslovljeno relacionim odnosima među mogućim ekstremima. Ako zabranimo ili cenzurišemo neku ekstremnu političku opciju ne znači da se ekstremizam gubi (na stranu sad koliko je moguće mišljenje zabraniti), već da imamo novu najekstremniju opciju, a to je dotadašnja prva do zabranjene. Ukoliko i nju izbrišemo dobijamo prvu do nje i tako dalje, u beskonačan regres ili, bolje rečeno, u regres koji vodi do samo jedne moguće opcije koja nema u odnosu na šta da bude ekstremna.

Problem, dakle, nije u moralizatorskom diskursu koji je valjda imanentan čovekovom mišljenju, niti u osećaju mržnje, zavisti i pakosti koji su takođe deo ljudske prirode, već je problem u pokušaju da se gledište svoje moralne superiornosti poopšti pomoću oružja pretnje i primene fizičke sile, bilo individualno ili vaninstitucionalno, bilo kroz stvaranje zakonske norme. Postavlja se pitanje da li se na takav način borac za „bolje društvo“ u stvari bori protiv realnog sputavanja sloboda i prava čoveka ili se sputavanjem slobode mišljenja i iskazivanja mišljenja uvodi neka vrsta socijalno-ekološkog principa predostrožnosti zbog pretpostavljenje kauzalne veze između ekstremnog mišljenja i ekstremnog delanja (ugrožavanja života i imovine). Prostije rečeno, da li ono što mislim i kažem (a što je upereno protiv nekog) može da bude predmet ispitivanja od strane zakonske instance, a pod opravdanjem da je to moguće podsticanje na krivično delo? Ili još gore, da li se sama laž ili mržnja mogu smatrati aktima koji su van zakona? Ako mogu, zašto je to tako u diskursu javnosti (medija), a nije u odnosu dva privatna lica?

Mitologija javnog dobra

Bizarnost slova i duha predloženog Zakona o informisanju (ali i onog Zakona o diskriminaciji od pre par meseci) su me potakli da zabeležim nešto na ovu temu. Nemuštost tzv. građanske opcije kada su u pitanju takvi predlozi je ujedno i očekivana i razočaravajuća. Zapanjujuće je neshvatanje da popuštanje na principima slobode kada se radi o „našoj stvari“ može začas da se pretvori u bumerang koji će im se obiti o glavu ukoliko se politička konstelacija snaga preokrene. Neslaganje sa tim da kao garanciju naše slobode da mislimo i govorimo moramo dopustiti i drugima da misle i govore ono što hoće ma koliko se to nama ne sviđalo je postalo sasvim uobičajno čak i kod onih koji se u grudi busaju svojom otvorenošću i prihvatanjem kritike. Prihvatanje argumentacije da sučeljavanje mišljenja, uvreda, pogrda, laži i kleveta u vaninstitucionalnoj sferi može da se zameni dekretima o tome šta može a šta ne može je uistinu jadno.

A sve počinje iz shvatanja medijske sfere i šire sfere informisanja kao nekakvog monolitnog dobra po sebi koje je u službi svih jer se tiče svih. Radi se naravno o stavu rasprostranjenom među intelektualnom elitom, da je posao u medijskoj sferi za razliku od ostalih poslova usmeren na dobrobit svih bez ostatka (ostatak su eventualno ljudi koji se mogu staviti van zakona). Jedan takav romantičan izliv optimizma da je moguće odrediti šta opšte dobro jeste i da je moguće stalno raditi na njegovom dostizanju i unapređivanju bi bio jako šarmantan da nije u suštini još jedna maligna pojava proizvedena iz tzv. najboljih namera.

Ne postoji nešto što se zove neutralnost. Ljudi koji pišu i govore su od rođenja prožeti milionima socijalnih veza i uticaja i ne stoje na poziciji olimpskih bogova koji u autarkičnoj nezavisnosti posmatraju događaje sa objektivne distance. Ljudi koji pišu i govore imaju svoje stavove i oni ih implicitno iznose i onda kada smatraju da samo preslikavaju zatečeno stanje na medij koji koriste. Ne postoji tako nešto kao objektivna informacija. Samo plasiranje informacije kroz medij znači da onaj koji je plasira ima subjektivan stav o potrebi njenog plasiranja. Istu subjektivnost vidimo i kod onog koji smatra da ta informacija nije od opšteg značaja. Ko je od njih u pravu? Onaj koji smatra da je bitno sa kim je u ljubavnoj aferi neki političar ili onaj koji misli da je to potpuno irelevantno i senzacionalistički nastrojeno? Da li je bezvrednost, netačnost ili zlonamernost neke informacije dovoljan povod da se zakonski sankcioniše njen prenosilac? Da li time ograničavamo slobodno pravo tog čoveka da ima svoj vrednosni stav (ma koliko radikalan i užasavajuć) i da ga podeli sa drugima na način na koji želi? Da li mi time priznajemo svoju argumentacijsku impotenciju i uzimamo u ruke bič zakonske prisile?

Sfera međuljudskih odnosa nije monolitno javno dobro prihvaćeno od svih. Sfera mišljenja i govora takođe. Svaki čovek je jedini vlasnik svoga tela i uma i svih njihovih proizvoda. Ono što drugi o nama misle i govore je nešto što je njihovo neotuđivo pravo. Na to možemo da se ljutimo i da budemo kivni. Na promenu tog mišljenja možemo da pokušamo da utičemo ubeđivanjem, usmeravanjem, dokazivanjem, argumentima, otkrivanjem istine. Onog trenutka kada posegnemo za nasiljem (privatno ili institucionalno), prešli smo granicu i možemo slobodno očekivati odmazdu druge strane (privatno ili institucionalno).

Druga stvar, informisano građanstvo se posmatra kao jedan od stubova demokratskog poretka. Tu se pravi analogija sa idealnotipskom ekonomističkom konstrukcijom perfektnog tržišta sa potpunom informacijom, gde samo lične preference utiču na izbor imajući u vidu da je svima dostupna ista i (što je još bitnije) tačna informacija. Takvo jedno shvatanje vidim kao mit čije bi ostvarenje zahtevalo nasilan upliv u privatne sfere pojedinaca. Perfektna informacija je mogućnost a ne pravo, jer, kada bi se shvatila kao pravo, otvorili bi pitanje ko je dužan da tu informaciju pruži. Da bi neko na nešto imao pravo, to onda mora da postane obaveza nekog drugog. A ako se to ipak proglasi za opšte (ljudsko) pravo, onda su i obaveze i troškovi prebačeni na sve bez obzira koliko oni želeli da to pravo upražnjavaju. Postavlja se pitanje onda da li je moguć informacijski pluralizam i ko ima kapacitet da tačno utvrdi šta je istina a šta je odstupanje od nje.

Odbrana laži, mržnje i „neukusa“

Tu liniju posmatranja novinarske profesije kao zahvatanja nekakve najčistije vode sa izvora saznanja upražnjava i Miloš Vasić u tekstu u Danasu. Na jednom mestu on kaže:
Novinarstvo bilo koje vrste bavilo se, bavi se i baviće se jedino i isključivo prikupljanjem, obradom i plasmanom informacije koja treba da bude istinita, potpuna i blagovremena. Tačka.
Ili kako Ustav Srbije još nebuloznije to formuliše (kao pravo) u Članu 51. Stav 1:
Svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude obaveštavan o pitanjima od javnog značaja i sredstva javnog obaveštavanja su dužna da to pravo poštuju.
U redu onda. To ćemo zvati novinarstvom. Da li onda informacija koja je neistinita, nepotpuna i neblagovremena nije novinarstvo? Nema problema. To ćemo nazvati piskaranjem. Da li treba zabraniti ili oglobiti piskaranje i zašto? Da li dve komšinice koje uz kafu ogovaraju svog komšiju, predsednika opštine, da je opštinskim sredstvima napravio sebi kuću govore celu istinu (bilo filozofski, bilo pravni pojam istine)? Da li novinar, muž jedne od tih žena, objavljujući takvu jednu priču u novinama čiji je vlasnik privatno lice kome napad na predsednika opštine odgovara čini neko delo koje ugrožava prirodne slobode verbalno napadnutog čoveka? Da li se radi o tome da kada su ulozi veliki (odnosno kad su napadnuti oni na vrhu) imamo jedno pravilo, a kada je to small talk među komšinicama imamo drugo pravilo samo zbog velikih troškova kontrolisanja svakog pojedinačnog čoveka u svakoj situaciji? Da, ali šta je sa ugledom? Mogu reći da je ugled relacioni odnos među ljudima, a ne isključivi posed čoveka čiji se ugled meri. Ugled je ocena drugih o nama. Život u društvenoj zajednici podrazumeva sve veća neslaganja sa stavovima nekog čoveka što je njegova moć da utiče na živote mnogih ljudi veća ili što je njegova socijalna ili etička pozicija u zamišljenom koordinatnom sistemu dalja od naše. Takva pozicija proizvodi sve više zavisti, pakosti i lošeg mišljenja o ocenjenom. I to je nešto što je intrinsično u društvenom opštenju. Jedini način da se čovek od toga spase nije zakon, već beg na pusto ostrvo. I svaki Petko koji vam se pojavi na vidiku „mora odmah biti ubiven“ prvim kokosovim orahom koga se dohvatite.

Ima kod Popera, na kraju knjige Pretpostavke i pobijanja, jedna anegdota o prvom novinarskom zadatku Marka Tvena kome je urednik izričito rekao da ne donosi informaciju „ako to ne može da verifikuje ili potvrdi na osnovu ličnog saznanja“. Tven je dakako posao shvatio najozbiljnije što je mogao i doneo sledeću vest:
Za ženu koja se predstavlja kao gospođa Džemsa Džonsa, za koga se tvrdi da je jedan od vodećih ljudi u društvenom životu grada, kaže se da je priredila ono što je trebalo da bude juče prijem određenom broju navodnih gospođa. Domaćica tvrdi da je žena uglednog advokata.
Ili, da iskoristimo tri kriterijuma razlikovanja novinarstva od piskaranja. Istinitost, potpunost i blagovremenost su uslovi koji ne mogu da budu ispunjeni zajedno. Može samo jedan od njih, jer npr. dok se formalno ispuni uslov istinitosti, uslov blagovremenosti ostaje neispunjen itd. Prema tome, novinarstvo se pretvara u neku vrstu piskaranja.

Vasić dalje nastavlja:
Nije mi, dakle, jasno šta je zakonodavac imao na umu sa ovim sadašnjim predlogom još jednog zakona o informisanju. (…) Kažu: pornografija, maloletnici, neistine. Sve to je bilo zabranjeno i ranije, ama se niko nije usuđivao da goni.
Slažem se da je ovo moglo i po ranijim zakonskim rešenjima, ali plata poslanička i ministarska je hleb sa sedam kora… Svejedno, staro ili novo, postavlja se pitanje zašto zabranjivati na primer pornografiju u jednom dnevnom listu. Možda ljudi hoće da list koji oni kupuju bude koncipran na sledeći način – stranica politike, stranice pornografije, stranica politike, stranica tračeva iz elite itd. Zašto mogu da se prodaju specijalizovani pornografski magazini, ali ne i političko-pornografski dnevni listovi?

Da, možete reći vi, ali ti ljudi u stvari sami sebi čine loše čitanjem tog smeća, oni ne znaju šta njima zaista treba, nisu svesni svojih “autentičnih potreba”, oni su puki “konzumenti”, žrtve “nemilosrdnog tržišnog povlađivanja najnižim čovekovim porivima”. Ili kako to Vasić kaže:
Medijskim multinacionalama stalo je do para i moći i ni do čega više i sve to sve više liči na Džordža Orvela i njegovu slutnju novina i medija budućnosti: prolokljuk (prolefodder), stočna hrana za proletere, danas građane i potrošače. Novinarstvo nam, očito, ne treba; treba nam „proizvodnja sadržaja“…
Sjajno. Ali koji su vaši suštinski argumenti da to nije zapravo ono šta ja hoću. Ko ovde najbolje zna šta ja hoću i zašto bi to bili vi u vidu zakonopisca ili zakonopodržavaoca? Mogu li ja baš zbog tog “neformalnog” sadržaja da kupujem novine? I sme li mi novinar, urednik i vlasnik tog medija tako nešto prodati? Ako mi ne sme prodati, sme li mi takvu vest besplatno poslati na mail? Ili i ako to ne sme, sme li mi to reći u privatnom razgovoru? Ko i kako odlučuje šta je tu javnost?

Za kraj ovog segmenta moram da iščupam i ovaj citat iz Vasićevog teksta koji je neka vrsta kolaboracije sa svojim saborcima iz Vremena:
Uzgred, podržavam predlog mog druga Teofila Pančića da se na internetskim forumima, blogovima i ostalim facebookovima zabrani pristup anonimnom šljamu. Taj smrad, naime, počeo je da se preliva u običnu javnost kao sasvim legitimna pojava, pa sam se tako zgadio nad Antonićem i Žarkovićem koji to sranje koriste kao legitimnu argumentaciju u svojim kolumnama. Mi, novinari, potpisujemo se, slikamo se i na raspolaganju smo svakom građaninu koji ima o našim mišljevinama neko svoje mišljenje, da citiram kolegu Harija Kalahana iz SFPD. Za razliku od „blogomladenaca“ kako ih zove moj drug Ljuba Živkov, koji pod zaštitom anonimnosti mogu da balegaju bilo šta. Predlog novog zakona o tome ne govori ništa, što je sramota.
Teofil je u matičnom nedeljniku već o ovome “balegao”, a jedan bloger mu je bogami i odgovorio. Žalosna je činjenica da se najslobodniji medij trenutno napada argumentima kojih se nijedan diktatorski političar ili centralni komitet ne bi stideo. Žao mi je dragi ugledni novinari i kolumnisti, vi ste javne ličnosti, pri čistoj svesti i zdravoj pameti ste odabrali da se bavite tom profesijom koja, je li, ima i svoje nusefekte koje sam već gore objašnjavao. To je cena života u društvu ljudi koji imaju drugačije mišljenje. I iz razlikovanja mišljenja u društvu vi i ostali koji “rade sedeći” crpete svoj posao i time kupujete ono čime se hranite.

Zaključak svega ovoga je da medijska sfera zasnovana ne na pružanju informacija već na interpretaciji njihovoj od strane primalaca. Oni koji informacije pružaju mogu da to rade u ime političara, tajkuna, sindikata, crvenih, zelenih, crnih, belih, radeći u javnom servisu, radeći u svoje ime ili u ime svog shvatanja opšteg dobra. Primalac bira i interpretira. On odlučuje šta je za njega laž, a šta istina i gde su granice ukusa. Ja sam bar za toliko optimističan da imam poverenje u ljude koji novine čitaju i televiziju gledaju (ja lično, doduše, ne radim ni jedno ni drugo). Nisu oni prazne table koji bez pitanja prihvataju svaki stav koji je emitovan i publikovan.

Neki od branilaca ovakvog zakonskog normiranja sfere mišljenja i ispoljavanja mišljenja impliciraju odlučujući uticaj medijske sfere na političku kulturu zajednice, što je, čini se, uspostavljanje kauzalne veze tamo gde ona ne može sa sigurnošću da se utvrdi, odnosno gde je broj i kvalitet varijabli toliki da ne možemo sa sigurnošću da utvrdimo kako i koliko one utiču na političke preferencije pojedinaca. Za razliku od političara – zakonopisaca čije su namere prilikom donošenja ovakvih zakona mnogo profanije (a to je postizanje efekta autocenzure čak i u slučaju da se sama primena zakona ne shvata ozbiljno), intelektualci koji žele da brane ovakav vid sputavanja slobode moraju prihvatiti neka stanovišta moralnog elitizma i superiornosti u odnosu na one koji to ne žele da rade. Pre svega, kod njih se implicira da su mediji mnogo više od sredstava za disperziju nečijeg mišljenja (koja vrede manje ili više, zavisno od interpretatora). Medij je tu više sredstvo formiranja političke kulture, permanentni vid obrazovanja. Obrazovanje za šta? To se na žalost ne može reći dok se ne vidi ko je na vlasti. Naime, ostavljen prostor u Ustavu Srbije za regulisanje slobode mišljenja i izražavanja omogućava arbitrarnost. Član 46. Stav 2. kaže:
Sloboda izražavanja može se zakonom ograničiti, ako je to neophodno radi zaštite prava i ugleda drugih, čuvanja autoriteta i nepristrasnosti suda i zaštite javnog zdravlja, morala demokratskog društva i nacionalne bezbednosti Republike Srbije.
U rukama benevolentnih vladalaca je i ovakva formulacija benevolentna. Ali, čini mi se da bi i jedan komunistički ili nacistički konstitucionalni aranžman bili sasvim srećni gorenavedenom formulacijom, a sve u skladu sa demokratskim principom većine…

Dakle, mišljenje i izražavanje mišljenja su stvar individualne slobode svakog od nas nezavisno od sadržaja. Argument da nemaju svi pravo da imaju mišljenje (ma koliko ta mišljenja u suštini bila “tuđa”) ili da neka mišljenja u stvari i nisu prava autonomna mišljenja iz razloga njihovog “neadekvatnog sadržaja” su puka naknadna vrednovanja sadržaja, a ne utvrđivanje principa koji važi univerzalno.

Tuesday, July 7, 2009

Pozovi RNIDS radi Radikalne Sodomije

Listajući jedan domaći kompjuterski časopis, na nekoj dvadesetoj strani naleteh na full size reklamu za nekakav vebsajt za koji sam isprva mislio da pripada još jednoj hosting firmi koja pokušava da se reklamira na pompezan način. Adresa je želim.rs, glavni slogan je "registrujmo srpski", a poentu ne razumem potpuno... Valjda se .yu domen definitivno gasi 30. septembra pa je tu negde ta poenta. Svaka sličnost sa kampanjom Kupujmo domaće je namerna, a kolika je sličnost između proizvodnje domaćeg soka od brusnice i registracije domena sa .rs sufiksom - to mi baš nije jasno. Agitprop ekipa koja je radila ovu kampanju je svakako duhovita kad se ovako jako potrudi, problem je svakako što mi obični gedžovani ne uspevamo da dostignemo tu njihovu razinu duha i ukapiramo na primer ovo.


Rekoh, dakle, kako sam isprva mislio da se radi o nekoj privatnoj firmi sa krš reklamom što nije da nismo videli u prošlosti, niti bi ovo bila poslednja takva stvar u univerzumu. Međutim, pogledam malo bolje i vidim logo RNIDS-a koji mu dođe kao neki konzorcijum pravnih lica ovlašćen da "hendluje" i reguliše korišćenje lokalnog top-level domena (.rs) i to crno na belo od ICANN-a. Ne, ne radi se o privatnoj firmi, ne radi se doduše ni o državnoj agenciji, radi se o tome da je naš RNIDS pokrenuo kampanju za masovnu registraciju domaćih domena iz razloga (mislim) popularizacije tog sufiksa i nastavljanja sveopšte fame da vam, kad okačite nešto na Internet, odmah rastu profiti, skaču dividende, naviru mušterije i, je li, posledično vam i seksualni život postaje bogatiji i raznovrsniji.


Jesam ja neinformisani dunster koji je za ovo čuo više od mesec dana po početku realizacije kampanje, jeste da se u teoriju marketinga i odnosa sa javnim mnjenjem uopšte ne razumem, ali to ne menja osećaj koji se često javlja kod svakog od nas - a to je osećaj stida zbog gluposti nekog drugog. Kao kad neko tiho prdne u prepunoj sali bioskopa, a onda se vi okrećete okolo znojeći se i razmišljajući neće li valjda ova simpatična alternativka koju merkate već par meseci pomisliti da ste to vi prdnuli i uveli novi ugođaj (doduše, najveća je šansa da je to ipak bila ona). E, tako sad ljudima koji su višegodišnji online profesionalci valjda dođe neprijatno kad shvate da oni koji još nisu inicirani na mrežu vide dimenziju gluposti i šabanstva kojom se ova kampanja njima obraća. Ja niti sam mnogo online, niti sam profesionalac, ali me je, svejedno, sramota...


Šta reći na kraju? Kolege blogeri koje držim u rollu desno i ja svojim piskaranjem već dugo pokušavamo da izlečimo svoju hroničnu zagorelost, nedostatak emotivne inteligencije, neregulisane radne staževe i nenapisane diplomske radove, neuspešno društveno angažovanje i nepriznavanje od strane okoline. Ali pogrešili smo samo u jednom, zajebali smo se u sufiksu u adress baru. Nemojte ponoviti naše greške! Koliko sutra upalite Google, rentirajte pravi domen i uspite u životu! O Stažu nećete više brinuti, Seks će vam postati dosadan, a Samundari kazanom ćete hraniti svoje bengalske mačke! RS FTW!

Thursday, June 18, 2009

PULJP #7

Pošto su ljudi zapeli da sleću na blog sa upitima o PULJP-u na pretraživačima, a pošto niko ništa sigurno nije znao (osim da će festivala biti), mislim da je priličan uspeh što ovaj post pišem celih osam dana pred fest. No, to je sudba kleta samoorganizovanja po Srbiji raštrkanih boljevačkih padavičara i propalica.

Photobucket

Nego, da vidimo šta nam nudi ovogodišnji PULJP. Pored tradicionalnog kampa, distroa, vegan kazana, obratićemo pažnju na najavljene bendove sa akcentom na to da su NAJAVLJENI, jer Nablesnotesni su najavljeni već godinama unazad pa ništa. Dakle:


Petak, 26. jun

RAFAL (Negotin) – Thrash Metal

DOWNTRODDEN (Kragujevac) – Grindcore

VIŠE OD MILIMETRA (Temerin) – Punk

NABLESNOTESNI (Knjaževac) – Agro Punk

PRLJAVI DRIPCI (Beograd) – Punk

WELTSCHMERZ INC. (Beograd/Boljevac) – Rave Punk


Subota, 27. jun

MAHAJ (Beograd) – Jazz Grind

ANTI ROST (Pančevo) – Punk

FEK (Temerin) – Hardcore

NAKOT (Beograd) – Crust

HUMANIST (Niš/Boljevac) – Sludge

KOLATERALNA ŠTETA (Beograd) – Punk


Takođe, u subotu će u 16 sati u bioskopskoj sali KOC-a biti projektovan film Paper Dolls.

Monday, May 11, 2009

Jareći intermezzo

Kao agro prvoborac i čovek koji je imao prilike da se raznim segmentima poljoprivrede bavi još od doba kada je uspeo da stane na noge (naravno, bez nekog velikog efekta u to vreme), vest da je Google kupio stado koza za šišanje travnjaka sam primio sa neskrivenim oduševljenjem. Taman od te kompanije dobijemo nešto što ni u najvlažnijim snovima nismo očekivali, a oni posle par nedelja probiju sopstveni plafon kvazi-socijalno angažovane dekadencije da im se mora odati priznanje...

Koza je satanska životinja i ja je kao poštovalac vranoplašećih vidova ćuškanja estradnog hrišćanstva i veliki fan benda Bathory izuzetno cenim i štujem. Ali kad tu životinju vidim uživo, dobijam jak poriv da je udarim motkom u glavu! Dakle, koza na omotu albuma - da; koza na mojoj livadi - ne! I prosto se nadam da će momčad iz Mauntin Vjua doživeti armageddon capris imajući u vidu da su koze kičmenjački pandan skakavcima u svetu insekata. Za razliku od ovce, koza je prilično individualistički nastrojena živuljka teška za kontrolu, takođe jako tvrdoglava i teško kapira šta čovek hoće od nje. S druge strane, u skladu sa poređenjem sa skakvcima, koze su takve izjelice da je vrlo lako da će dobro da posluže kao kosačice za travnjak, ali je takođe izvesno da bilo koji vid zelenila koji nije trava, a koji se možda nalazi kao dodatak zelenoj površini, teško da će preživeti nalet ove rogate marve. Slike Googleplexa pokazuju da Ameri u svom bekjardu imaju dosta listopadnog drveća i žbunja, tako da im želim sve najbolje u izmišljanju načina da bar to zaštite od životinje koja sve što može da stane u usta prvo temeljno sažvaće a onda eventualno ispljune ako joj se ukus nije puno svideo. Da ne bude posle kao u onoj pesmi novosadskih pankera o plastičnom Trabantu i gladnim svinjama...

Druga stvar koja je mnogo bitnija je ipak ta utopijska ideologija kojoj se svi ljudi iznova vraćaju, a to je da je moguće napraviti bezgranično veliki output uz skoro pa nulti input. Tako se i Google, jedan od najjačih brendova danas, rukovodi sjajnom PR mazalicom da se istovremeno može biti i Ekonomičan, i medijski Efektan i Envajromentalistički nastrojen. Jednostavno - koze su in, a kosačice terane na struju ili neko tečno gorivo out. Nema veze što su sve te travopasuće životinje najveći proizvođači (kroz proces varenja) metana i azotsuboksida koji mu dođu u pet najjačih gasova staklene bašte (pored vodene pare koju teško da možemo da kontrolišemo), i dalje se ne predaje mit o tome da su iskonski vidovi poljoprivrede i obrade zemljišta (kao i što ruralniji način života) energetski najekonomičniji i spojivi sa "suštinskim" ljudskim potrebama da se jede malo i živi skromno.

A kad smo već kod toga, B92 prenosi vest koju nemam nameru da komentarišem.

Thursday, April 16, 2009

FAF 09

This summary is not available. Please click here to view the post.

Sunday, March 29, 2009

Crni metal i siva ekonomija

Ako ovih dana čvrsto rešite da se ubijete bacanjem naglavačke sa Kalemegdanske tvrđave ili uzimanjem poveće doze heroina, bićete u velikom problemu. Država će pokušati da vas spase. Džabe ste vi pri čistoj svesti i zdravoj pameti rešili da to uradite, krajnja instanca koja odlučuje ko je pametan je negde u hodnicima nekog biroa.

Ima čak i bizarnijih stvari. Milan Tarot i njegov vidoviti Bene Gesserit esnaf su zabranjeni na srbijanskim televizijama iz svima znanih i mnogima prijemčivih razloga. Uzalud je objašnjavati da bi mediji trebalo da budu slobodni u emitovanju svog programa, a gledaoci u trošenju vlastitog novca putem telefonskih usluga. Ne samo kolektivna pamet RRA, nego i hiljade građana će se složiti sa ovakvom politikom. Zašto? Pa zato što jednostavno misle da su pametniji od tog malog broja svojih sugrađana koji se pale na vidovnjake i da imaju pravo da ih na polunasilan način odviknu od gluposti.

No, to su građani kao pojedinci. Šta da radimo sa udruženjima i sindikatima koji monopolizuju svoj većinski položaj na određenom tržištu i, uz blagoslov i zakonodavstvo države, postaju alfa i omega u datoj grani. Taksista, lekar, advokat bez licence? To neće da može pa makar imali dva miliona korisnika koji žele platiti za vaše usluge. Ili još gore ako hoćete da radite za svoje klijente bez ikakve novčane ili druge nadoknade. Korporacije sa državnim ingerencijama odlučuju da li ste ili niste nelojalna konkurencija, u suprotnom eno ih u Nemanjinoj, blokiraše saobraćaj...

Jedan od retkih domaćih bendova koje actualy mogu da slušam je i beogradski metal sastav Consecration. Oni su pre neki dan krenuli put Rijeke gde su imali zakazan koncert. Sjajna stvar, složićemo se svi. Naši bendovi idu tamo, njihovi dolaze ovde, družimo se, razmenjujemo ideje i iskustva, otkrivamo nove grupe, jednom rečju – istina, odgovornost, pomirenje. No, Beograđani nisu daleko stigli. I pored ponetih ličnih dokumenata, pasoša, pozivnog pisma, ATA Carnet pasoša za muzičku opremu, hrvatska granična služba im je zabranila ulazak. Razlog? Nemaju uverenje od reprezentativnog udruženja da su – muzičari!


What the fuck? Mnogi će se složiti sa ovakvim postupkom hrvatskih vlasti braneći se argumentom da se mora znati ko šta radi i koliko to naplaćuje kako bi država ubrala svoj mali procenat u vidu poreza. Hajde sada da ostavimo po strani raspravu o tome da li bi Consecration tamo nešto zaradili ili im je organizator garantovao samo obrok ili dva i ad-hoc smeštaj (pouzdano znam da čak ni u crno obučene Riječanke nisu uračunate u aranžman, pa bi sve zavisilo od individualnih kvaliteta Beograđana). Hajde da ipak prihvatimo tu priču o porezima i vidimo zašto je klimava. Naime, ako poslodavac (organizator koncerta) odluči da dovuče nekoliko momaka pod izgovorom da su oni nekakav muzički bend i ako on sa njima sklopi ugovor o (ne)plaćanju, bojim se da tu nema mesta za nikakav sindikat, uniju ili udruženje. Ako poslodavac na svoju odgovornost dovodi buljuk ljudi sa čudnim frizurama misleći da se radi o muzičarima, mislim da mu onda i treba dozvoliti da se osramoti i bankrotira jer je doveo šarlatane. A porez koji bi se eventualno platio bi se utvrđivao u trouglu poslodavac-izvođač-poreska uprava.

Pa čemu onda služi Udruženje estradnih umetnika i izvođača Srbije? Udrite me kobilicom basa posred čela ako znam! Po forumima neki njihovi članovi tvrde kako je licenca tog udruženja jedan od uslova da se dobiju putne isprave za izlazak iz zemlje u ulozi muzičara. Naime, kad ne bi bilo njih, svaki klošar sa drombuljom ili okarinom u džepu bi mogao da ode na granicu tvrdeći da je upravo započeo svoju evropsku solističku turneju. Ili još gore, vele oni, šta ako neki kriminalac pobegne od pravedne ruke zakona predstavljajući se kao muzičar? Tja... Već zamišljam Legiju kako posle bekstva iz zatvora, a noseći violončelo u desnoj i Dvoržakovu Simfoniju iz Novog sveta u levoj ruci, grabi ka crvenom horizontu hrvatske granice.

E da! Ako ste član udruženja možete sebi plaćati doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje. Jeste da je moguće da se te pare u istoj funkciji stave i na štednju, pod jastuk, u privatni fond, ali je lakše ovako. Vi nama malo para, mi vama malo monopola i tako su živeli srećni i zadovoljni do kraja života...

Neki optužuju Hrvate za ovu papazjaniju i pozivaju našu državu da odgovori istim merama. Zaista to će pogoditi (i pogađa) upravo one najmanje, neafirmisane bendove čija je muzika daleko od mainstreama. To su sada doživeli Consecration, a ranije se dešavalo i mnogo poznatijim facama poput Darkwood Duba i Kande, Kodže i Nebojše. To će se verovatno dešavati i ubuduće, jer izgleda da sinergija hrvatskog pravnog okvira i srpske politike izdavanja licenci upravo to i omogućava. Ne poznajem hrvatske pravne norme, ali ako imaju nešto poput našeg dokumenta koji se zove Posebni kolektivni ugovor za radno angažovanje estradno-muzičkih umetnika i izvođača u ugostiteljstvu, diskografiji i koncertnoj delatnosti koji je donet na osnovu Zakona o radu, onda se ova situacija doima kao jasna. Dotični dokument naime u Članu 5 kaže:
Strani izvođač može biti angažovan u estradno-muzičkom programu kod domaćeg poslodavca, u skladu sa odredbama ovog ugovora, pod uslovom da ima odgovarajuću javnu ispravu o svom statusu izdatu od odgovarajuće inostrane organizacije ili organa koju je dužan da dostavi poslodavcu, odnosno reprezentativnom sindikatu.

Poslodavac je dužan da, pre zaključivanja ugovora o izvođačkom radu-delu sa stranim izvođačem, sa reprezentativnim sindikatom zaključi sporazum o saglasnosti za angažovanje stranog izvođača.

Saglasnost na angažovanje stranog izvođača na teritoriji Republike Srbije daje zajednička Komisija reprezentativnog sindikata i Unije, na osnovu zahteva poslodavca u kojem je navedeno vreme izvođenja estradno-muzičkog programa i spisak izvođača uz koji se dostavljaju kopije javne isprave o statusu i pasoša stranog izvođača.
I tako... Verovatno da neko slično hrvatsko udruženje na sličan način 'štiti' svoje metal proizvode od inostrane konkurencije. Pitanje je samo zašto su hrvatski graničari od Beograđana tražili licencu konkretno Udruženja estradnih umetnika i izvođača Srbije, a ne nekog drugog. Ispostavlja se onda da to udruženje u Srbiji ima monopol na izdavanje licenci, da te licence koštaju par stotina evra po čoveku na godišnjem nivou i da su potrebne čak i za alternativne muzičke bendove koji drže po dve svirke godišnje bez ikakve nadoknade.

Zašto i takvi bendovi moraju imati licencu? Pa zato što je zabranjeno nešto raditi besplatno. A zašto je zabranjeno nešto raditi besplatno? Pa zato što država od toga ne ubira nikakav porez. Sa njene tačke gledišta je svejedno da li će svirke biti ili neće, jer je u svakom slučaju tu njen prihod jednak nuli.

Wednesday, March 25, 2009

Sat za našu planetu vs Big Muzzy ili Mala (psiho)analiza ekološkog pokreta

Strašno me mrzi da pišem nešto u poslednje vreme pa ćete mi oprostiti što će i ovaj tekst da izgleda kao neopeglane dugačke gaće Ministra za infrastrukturu. Dakle, odmah na početku da se izvinim što će doleprotežući napis da bude pun malih logičkih nekoherentnosti, skakanja sa argumenta na argument i drugih literarnih zbrzavanja. Pa zašto kog đavola onda uopšte pišem pitate se vi. Pa zbog odgovornosti pred Bogom, Rasom i Nacijom, a ponajviše jer je ostalo samo tri dana do događaja koji je povod ovog pisanija. A glupo je da o nečemu pišem kada je voz već prošao ako hoću da moja ingeniozna naklapanja naprave nekakav impact.

Svako ko u Srbiji ima televizor, radio ili pristup Internetu, ko ume da čita papirna izdanja (bilo da se radi o dnevnim novinama, nedeljnicima ili magazinima) sigurno zna za akciju 'Sat za našu planetu' koja se organizuje u subotu uveče simboličnim gašenjem sijalica po kućama, a ko hoće može da ugasi još i koješta pride... Dakle, nemam pojma ko to organizuje (valjda neka lokalna podružnica WWF-a), ali im se mora odati priznanje da su bar što se medijske strane tiče stvar odlično pokrili i, da se tako izrazim, isporučili. E sad, to što mene takve akcije koje se odvijaju na simboličkom planu, na planu nekih metafora i alegorija, u suštini nerviraju – to ima da pojasnim u daljem tekstu.

Elem, svaki put kad na netu vidim baner sa natpisima '60 minuta', 'pridruži se', 'spasimo prirodu i grbave kitove', moje telo ima fiziološku reakciju. Automatski dolazi do ispuštanja znatne količine metana i ugljen-dioksida kroz sve telesne pore i otvore koje, jelte, kao čovek i pojedinac posedujem. Odeš na sajt sa vestima - baner. Odeš da vidiš najnovije tračeve sa estrade – baner. Registruješ se na forum čija su tematika black metal i satanizam – baner. Odeš na neki sajt koji pruža usluge virtuelnog seksa, poput Fejsbuka – a ono tamo pozivi za učlanjivanje u ekološke grupe i rikvestovi za upoznavanje od strane ljudi čiji profil šljašti zelenom bojom (btw. pozivam sve devojke da overe moj profil na fejsu, spejsu, tviteru i karikama. Tamo sam registrovan kao Pauk Židovski. Turci i pederi stop!).

Photobucket

Ne mogu a da ne napravim hipotezu kako je ovu akciju gašenja svetla smislio i u delo sproveo neki geek iz Grinpisa u Sidneju samo da bi svoju angažovanu devojku (koja je ujedno anarhistkinja, feministkinja, alterglobalistkinja i envajromentalistkinja) naterao na analni seks! Nema drugog objašnjenja za ovu blasfemičnu perverziju! Psihoanaliza nam tu obilato pomaže stavljajući elemente ove teorije u istu ravan i otkrivajući skrivene veze među njima. Tama koju stvaramo u subotu je obitavalište Smrti, Thanatosa, ne-bića, to je sfera odbačena i od samog Boga. Tama je mesto na kome ne želimo da budemo, ona je naša totalna negacija. Ono što je tama za kosmos, to je anus za anthropos. Najmračnije mesto na čovekovom telu, sušta suprotnost Umu, mesto stvaranja nečistog otpada, mesto koje mi kao ljudska vrsta uvek držimo sakrivenim od svetlosti. Ova ekološka akcija se onda sa ovog stanovišta doima kao metod preventivnog delanja. Radikalni ekolozi budućnost sveta tu vide mračnom na dvostrukom nivou. Prvo, industrijska isparenja i nuklearni holokaust će zakloniti izvor svetlosti i od Zemlje napraviti samo još jedan kamen u Vasioni. Sa druge strane, na mikro-planu, to se očitava kao nemogućnost pravilnog razmnožavanja, budući da u mraku ljudi više neće videti razliku između normalnog i analnog seksa, što dalje dovodi do toga da se više neće praviti ni razlika između seksa sa muškarcem ili ženom, što daljom Darvinovom metodologijom dovodi do toga da je krajnji produkt eko-katastrofe – evolucija ljudi u čmarove!

Ovakvo čitanje akcije 'Sat za našu planetu' je meni jedino prihvatljivo i logično. Envajromentalisti pokušavaju da ljude kroz jednočasovni analni seks u totalnom mraku dovedu do katarze (upaljene sijalice) i time ih nateraju na nekoliko stvari. Prvo, nateraju ih da novim očima sagledaju vrednost Svetlosti. Drugo, nauče ih da prljavi izvori energije (odnosno prljave igre) znače Mrak i Smrt (odnosno odsustvo stvaranja Života). Treće, nateraju ljude na čiste izvore energije, a time i na produžetak života.

Photobucket

Ne, ozbiljno. Svašta mogu da ukapiram i shvatim, ali mi nikad neće biti jasni efekti tzv. simboličkih akcija. Šta kad ugasimo svetlo sat vremena? Hoćemo li dobiti nekakve opipljive rezultate koji će možda čak biti publikovani ili opet imamo samo još jednu infantilnu igrariju građanskog sektora koji, hvala nebesima, vrvi od ideja za kratkotrajnu zanimaciju. Koliki je efekat jednočasovnog sijaličnog blackouta na klimatske promene i zašto ne traje duže? Do đavola, zašto ne idu direktno na lobiranje kod političke elite da se korišćenje električne energije drastično oporezuje ili možda zabrani? To je ipak suviše radikalno. Zato imamo samo jednočasovnu svetkovinu i to baš u onom smislu koga podrazumeva Jelena Đorđević opisujući političke svetkovine i rituale, a na tragu Dirkemovog razlikovanja svetog i profanog. Tih sat vremena mraka je vreme svetkovine, sveto vreme, ekvivalent mističnoj molitvi religioznog čoveka. Svakodnevica je vreme prolaznosti, materijalne stvarnosti, rada i potrošnje, stvaranja i konzumiranja, ličnih patnji... Svetkovina stoji nasuprot svakodnevici kao onostranost, kao približavanje suštini, kao pripadnost jednoj široj celini. U ovom slučaju se ta šira celina oslikava u vidu Prirode i Humaniteta, a u drugim slučajevima koji su mnogo stariji i vidljiviji imamo odnos sa Bogom, Etnosom, Ideologijom, Vođom... I ništa novo neću reći ako primetim da je ovakav jedan vid masovne simbolike samo New Age oblik premodernog tribalizma i paganstva. I ponavljaću se kad kažem da je postojanje jedne takve ideologije sasvim legitimno dok god ne počne negativno da utiče na ostatak populacije kojoj neohipici nisu njihova šolja čaja.

Koja je glavna poenta Earth Houra? Jednostavno ta da su klimatske promene u svetu uzrokovane čovekovim delanjem i da je jedan od najvećih problema u stvari emisija ugljen-dioksida, a jedni od najvećih emitera su infrastrukturni objekti koji služe za proizvodnju električne ili toplotne energije, a koji koriste prljave i neobnovljive izvore poput uglja, nafte, drveta ili gasa. Ljudi koji imaju stavove o klimatskim promenama se u suštini dele na nekoliko grupa. Jedni misle da one uopšte ne postoje ili da su u okvirima normalnog, drugi da postoje ali da nisu uzrokovane ljudskim faktorom, a treći tvrde da je za sve kriv čovek.

Ostavićemo prve dve kategorije po strani i osvrnuti se samo na poslednju, a imajući pre svega u vidu samu temu, tj. potrebe ljudi za energijom i uticaj tih potreba na eventualne promene klime. Svi prisutni se tu slažu da je hitno potrebna seča emisije greenhouse gasova, ali kada pokušamo to da sprovedemo u praksi, dolazimo do nemalih problema. Zaustavljanje proizvodnje energije na konvencionalan način odmah bi ljude dovelo do neprocenjivih i trenutno nezamislivih negativnih posledica. Zato je ovakav teroristički scenario (koji doduše priželjkuju neki eko-fundamentalisti) potpuno neostvariv, rekao bih. Većina se zalaže za postepeno (brže ili sporije) prelaženje na čiste izvore energije, ali tu dolazi do neslaganja šta jesu čisti izvori. Nuklearke npr. ne emituju štetne gasove pa ih neki racionalni envajromentalisti vide kao jedinu zamenu za ugalj i naftu, ali većina je ipak protiv tog vida stvaranja energije pod izgovorom mogućih nezgoda poput Černobilja ili ostrva Tri milje. Ta većina je jako glasna u svojoj kampanji što bržeg prelaska na obnovljive (renewable) izvore energije poput vetra, sunčeve svetlosti i toplote, talasa i sl. Koliko su u pravu?

Imajući u vidu da svaka geografska oblast (poput države npr.) pokušava da energetski bude što nezavisnija, da energiju svojim građanima i ekonomijama pruža 24 časa dnevno uz što ispeglaniji napon, onda zaključujemo da se energetski sistem te oblasti mora što više oslanjati na izvore energije koji ne zavise od hirovitosti prirode. Jednom rečju, ako smo već utvrdili da termoelektrane nisu dobre, onda je jedini efikasan način zameniti ih nuklearnim elektranama.

Hirovitost prirodnog faktora, vetra ili sunca, znači energetsku neodrživost sistema. I što se sistem više zasniva na vetro ili solarnim generatorima, to je i više neefikasan proporcionalno ulaganjima. A ako hoćemo da u praksi pokušamo da se bavimo održivim razvojem, tom svetlozelenom doktrinom koja hoće i jare i pare, onda je rešenje u kontrolabilnim izvorima energije.

Zato, ako će već da se ulažu pare iz subvencija i budžeta, uvek je bolje davati ih na nuklearni program a ne na obnovljive izvore energije. Dobija se realna, a ne fiktivna održivost. A nuklearofobima i ekofundamentalistima poput Ramba Amadeusa koji svoje pare zarađuju svirajući električnu (sic!) gitaru poručujem da očekujem da ih posle subote na koncertima vidim sa propelerom ili solarnim panelom na glavi koji će da napaja ozvučenje i 'dvije noge na monitoru'.

Ja znam da ću u subotu uveče uključiti helikopterski reflektor u dvorištu kako bih mogao cirkularom da sečem drva. A vi?

Photobucket